poniedziałek, 29 stycznia 2018

Jak wybierać biurka regulowane - najlepsze do pracy na stojąco?


Firma Elevo już od kilku lat zwraca uwagę Polaków na to, że wykonywanie pracy za biurkiem wyłącznie w pozycji siedzącej, może nieść ze sobą negatywne następstwa zdrowotne. Dlatego też proponują swoim klientom "biurka stój/siedź", które pozwalają na płynną zmianę pozycji - nawet w czasie pracy.

Biurka regulowane - na co należy zwrócić uwagę?

Tego rodzaju meble pozwalają na aktywną zmianę pozycji bez przerywania swoich zajęć. Przejście z pozycji siedzącej w stojącą (i odwrotnie) może zaś poprawiać koncentrację oraz samopoczucie, ale przede wszystkim ograniczy negatywne następstwa długotrwałego siedzenia na biurowym fotelu. Wybierając biurka regulowane elektrycznie do odpowiedniej wysokości należy zwrócić uwagę na to, że każdy z pracowników stojąc powinien utrzymywać pozycję naturalną - tym samym minimalizując obciążenie. Pozycja naturalna to ciało wyprostowane, ale zachowujące naturalne krzywizny kręgosłupa, a więc skierowane lekko ku przodowi lecz nieskręcone. Stanie w takiej pozycji minimalizuje zapotrzebowanie organizmu na energię i pozwala na utrzymywane jej w czasie wymaganym do wykonywania kolejnych zadań. Trzeba pamiętać jednak, że niewskazane jest długotrwałe utrzymywanie jednej, nawet optymalnej, pozycji ciała: trzeba ją więc co jakiś czas zmieniać.Polecamy sprawdzić ten produkt

Wysokość powierzchni roboczej

Dostosowanie stanowiska pracy w pozycji stojącej musi odnosić się do możliwości i potrzeb konkretnego pracownika. Jednym z najważniejszych elementów jest tutaj wysokość powierzchni roboczej. Blat umieszczony zbyt wysoko powoduje obciążenie szyi i obręczy barkowej, a także bóle ramion (bo trzeba je nieustannie podnosić). Natomiast blat umieszczony zbyt nisko wymusza pochylanie ciała, co może skutkować wystąpieniem zespołu bólowego dolnego odcinka kręgosłupa. Jedynie optymalna wysokość wykonywania czynności ręcznych (np. pisania na klawiaturze) pozwala na efektywną pracę i jednocześnie minimalizuje poziom zmęczenia. Jak ją ustalić? Wymaga to uwzględnienia: wymiarów antropometrycznych (przede wszystkim wzrostu) oraz geometrycznych wymiarów przedmiotów pracy. Pod uwagę trzeba wziąć również rodzaj wykonywanych czynności (np. ewentualną konieczność używania siły). Podstawową zasadą jest zazwyczaj umieszczenie powierzchni roboczej na wysokości łokciowej albo 5-10 centymetrów niżej.

Jakie są zalety pracy na stojąco?

Pozycji siedzącej bardzo często towarzyszy rozprężenie, i tak na przykład w czasie pracy przy komputerze zaczyna przeglądać się zbędne strony internetowe - szukając dodatkowej aktywności. Zaczyna być to wtedy sytuacją stresogenną, bo aktywność jest jedynie udawana. Inaczej sytuacja wygląda jeśli chodzi o pozycję stojącą. Jest ona bowiem odbierana przez organizm jako pozycja wymagająca energii, którą chce zmienić na mniej energochłonną (siedzenie, leżenie). Taka motywacja powoduje szybsze wykonywanie pracy, a zarazem pozwala na znacznie większe skupienie. Firma Elevo zwraca jednak uwagę swoich klientów na to, że z pozycją stojącą w czasie pracy nie należy przesadzać. Biurka regulowane elektrycznie pozwalają na pracę zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Zbyt długie siedzenie może być szkodliwe dla zdrowia, ale ciągłe stanie nie jest także rozwiązaniem idealnym. Trzeba znaleźć tutaj złoty środek i kilka razy dziennie zmieniać swoją pozycję. Najlepiej jest zacząć dzień od stania i siadać wtedy, kiedy poczuje się zmęczenie. Najlepiej jest rozdzielać to w dniu pracy na zasadzie "pół na pół". W takim wypadku skorzystanie z oferty firmy Elevo może przynieść dużo korzyści, a jednocześnie dać gwarancję komfort i bezpieczeństwa użytkowania.

źródło:https://www.elevodesk.eu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz